Коли варто звернутися до логопеда?

(консультація для батьків)

Не в усіх дитячих садочках є логопед та дефектолог, які здатні вчасно виявити проблеми мовлення у малюка. Тому важливо вихователю вчасно помітити відхилення й порекомен­дувати батькам звернутися до фахівців. За пораду вам лише подякують, оскільки часто батьки не розуміються на тому, що є нормою для дитини того чи іншого віку.

Ірина Денисова, яка практикує логопедичну допомогу через Sкуре, називає такі підстави звернутися до логопеда:

1. Якщо дитина в дитинстві не «гулить» і не лепече (тобто не видає кумедних звуків типу «кхх, акхх, аги» і не повторює сама за собою склади «бу-бу-бу, та-та-та, ма-ма-ма»), варто звернутися до логопеда приблизно у перший рік.

2.Якщо дитина в 1,5—2,5 років практично не використовує зрозумілих слів, наприклад, «мама», «баба», «бі-бі», «кіт», «пити», «йди», а говорить своєю мовою, причому багато і активно — не чекайте 3 років, негайно звертайтеся до фахівця.

3. Якщо дитина в 1,5-3 роки уже все розуміє, а говорити не хоче, спілкується жестами і «муканням» — не чекайте, поки сама заговорить, краще перестрахуйтеся і переконайтеся, що це не алалія (відсутність або обмеженість мови у дітей внаслідок недорозвинення або пошкодження мовних ділянок головного мозку).

4. Якщо дитина 4-5 років пом'якшує всі звуки — це можуть бути не звичайні пустощі, а серйозне мовне порушення.

5. Якщо дитина гаркавить (картавить), гугнявить, шепелявить, тобто спотворює звуки — терміново зверніться до логопеда, не звертаючи уваги на вікові нормативи появи звуків. Спотворення — це завжди мовне порушення, і самостійно воно не виправиться.

Фахівці взагалі рекомендують перевіряти відповідність мовлення нормам раз у рік. Робити це чи ні — вирішувати батькам. Однак нехай візьмуть до відома, що довше малюк картавитиме й шепелявитиме, то міцніше закріпиться в нього неправильна вимова й важче буде в майбутньому виправити мовний дефект.

Кiлькiсть переглядiв: 549

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.