Математика – це цікаво!

Консультація для батьків:

(розвиток логіко-математичних здібностей у дітей 5-6 років)

ПРЯМИЙ І ЗВОРОТНИЙ РАХУНОК

Для того щоб навчитися виконувати арифметичні дії - додавати і віднімати, дошкільнику треба добре знати не тільки прямий рахунок від нуля до десяти, а й володіти зворотним рахунком - від десяти до нуля. Закріпити цю навичку допоможе гра з числовою доріжкою. Гра полягає в тому, що по доріжці то вправо, то вліво буде прогулюватися маленька іграшка, рахуючи по дорозі кроки до найближчого лісу. Дли проведення математичної гри візьміть маленьку іграшку (звірятко з кіндер-сюрпризу) і запропонуйте малюкові повчити її ходити по числовий доріжці називаючи по порядку всі числа.

Цікаві віршики допоможуть малюкові завчити напам'ять послідовність чисел в зворотному порядку без зорового підкріплення.

Десять, дев'ять, вісім, сім -

Я пиріг чорничний їм.

Шість, п'ять і чотири

Розкришив по всій квартирі.

Три, два і один -

Крихти всі зберу один.

Ми в театр пограємось,

Як рахувать дізнаємось:

Десять, дев'ять, вісім -

Друзів ми запросим.

Сім, шість, п'ять -

Приходьте всі пограть.

Ось чотири, три і два -

Дуже рада дітвора.

Нарешті один і ноль -

Кожен отримує роль.

Дошкільники також треба вчитися рахувати від будь-якого числа, як в бік його збільшення, так і в сторону зменшення. Для цього треба повернутися до гри з числовою доріжкою, але внести в неї деякі зміни.

Запропонуйте звірятку встати посередині доріжки, наприклад близько до числа 4, а потім не поспішаючи пересуватися по дорожці до лісу, називаючи по дорозі числа: п'ять, шість, сім ... Іншим разом дайте завдання звірятку повернутися додому , почавши рух від цифри 6, а по дорозі називати числа: шість, п'ять, чотири, три, два, один ...

Для автоматизації прямої і зворотньої лічби в цю гру можна пограти на прогулянці або в момент очікування на автобусній зупинці чи в черзі до дитячої поліклініки.

СКЛАД ЧИСЛА

Для того щоб навчитися швидко додавати і віднімати числа, а надалі опанувати множенням і діленням, дитина повинна розуміти, що таке склад числа.

Склад числа - це два менших числа, які складають назване більше число. Менші числа, на які розкладається якесь число, в суммі повинні давати це число. Наприклад, число 4 можна отримати, якщо скласти наступні числа: 1 + 3, 2 + 2 і 3 + 1. А число 5 має такий склад: 1 + 4 2 + 3, 3 + 2 і 4 + 1. Таким чином, чим більше число, тим більше варіантів менших чисел, на які його можна розкласти.

Запропонуйте маленькому математику гру «Сусіди».

Сусіди

У цих будинках на кожному поверсі живе однакова кількість мешканців. Скільки їх - написано на даху будинку.

У найменшому будиночку на даху написана цифра 2. Це означає, що якщо у вікно однієї квартири виглядає мешканець - цифра 1, то виходить, що і в вікно сусідньої квартири теж повинна дивитися цифра 1, щоб разом виходило 2.

А в цьому будинку на даху написана цифра 3. У ньому вже не один, а два поверхи. Зверни увагу: якщо скласти числа в сусідніх квартирах, то як раз і вийде 3.

А тепер продовж заселяти квартири числами самостійно. Засели квартири числами так, щоб при додаванні чисел-сусідів з квартир на одному поверсі вийшло число 4.

Засели квартири числами так, щоб при додаванні чисел-сусідів з квартир на одному поверсі вийшло число 5.

Засели квартири числами так щоб при додаванні чисел-сусідів вийшло число 6.

Засели квартири числами так, щоб при додаванні чисел-сусідів отримати число 7 і т.д.

ПЛЮС І МІНУС

Поясніть дитині, що арифметичні завдання на додавання і віднімання можна записувати за допомогою спеціальних математичних знаків - «плюс» і «мінус».

Коли ми додаємо два числа, то між числами ставимо знак «плюс» у вигляді двох паличок, які лежать одна на одній, як хрестик.

Подивися на знак «плюс» і запам’ятай його.

+

Ну а якщо віднімаємо з більшого числа менше, то між числами ставимо знак «мінус». Цей знак складається вже не з двох, а з однієї палички, яка розташована горизонтально.

Подивися на знак «мінус» і запам'ятай його.

-

Прочитайте дитині віршик:

Коли йде додавання,

Без жодного питання

Ми хрестик, «плюс» малюємо,

І разом порахуємо.

Ну а якщо віднімаємо?

То інший знак поставимо.

Тире в граматиці,

І «мінус» - в математиці.

Потім дайте дитині завдання написати за зразком математичний знак «мінус» і «плюс».

Підготувала: вихователь ЗДО №10 К.Пасічна

Кiлькiсть переглядiв: 1370

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.