Як не пропустити аутизм у дитини?

симптоми аутизму

Прояви аутизму можуть бути помітні у грудних дітей (втім, фахівці поки не прийшли до єдиної думки про те, що ці прояви можна достовірно характеризувати як РАС) і яскравіше проявляються після року. Очевидними симптоми аутизму стають ближче до двох-трьох років. У цьому віці, як правило, можна діагностувати наявність аутизму досить впевнено. Коли дитина стає старше, найчастіше симптоми аутизму починають зникати, або вираженість їх стає слабкішим, проте в більшості випадків вони залишаються в тій чи іншій мірі помітними.

поширеність аутизму

Раніше аутизм вважався рідкісним розладом, зараз очевидно, що це не так. Коли фахівці навчилися визначати і виявляти різні прояви порушень при аутистических розладах, стало зрозуміло, що аутистические розлади є приблизно у кожного сотого

дитини, причому у хлопчиків в чотири рази частіше, ніж у дівчаток. В даний час фахівці навчилися набагато краще виявляти аутизм, що призвело до того, що цей діагноз стали ставити частіше, ніж раніше. Але, можливо, справа не тільки в діагностиці, і аутизмом дійсно стало хворіти більше людей.

Вчені намагаються встановити, чи дійсно існує реальне збільшення захворюваності на аутизм, і якщо воно є, що є причинами зростання цього захворювання у всьому світі.

причини аутизму

Дитина з аутизмом може з'явитися в будь-якій сім'ї, незалежно від достатку, освіти, соціального статусу батьків. У тому, що у дитини аутизм, немає чиєїсь провини. Аутизм - це розлад, у виникненні якого грає роль комплекс чинників. Дуже велику роль відіграють генетичні чинники: порушення на рівні генів, молекул, що зберігають в собі інформацію про те, як повинен формуватися і розвиватися людський організм.

Деякі з генетичних факторів, що викликають аутизм, відомі і можуть бути виявлені за допомогою аналізів, в першу чергу, це спонтанні зміни генетичного матеріалу, мутації. Ці зміни можуть бути достатніми для того щоб самі по собі викликати аутизм. Але частіше аутизм виникає в результаті взаємодії генетичних факторів і факторів середовища, в якій розвивається дитина.

Встановлено, що у виникненні аутизму грають роль екологія, стан організму матері під час підготовки до вагітності, перебіг вагітності і пологів, а також деякі інфекції і деякі лікарські засоби, що приймаються матір'ю під час вагітності (наприклад, вальпроєва кислота, яка використовується для лікування епілепсії).

Поєднання генетичних факторів і факторів середовища впливає на формування головного мозку і змінює розвиток і поведінку дитини. Аутизм не виникає через недбале, грубого або відстороненого ставлення до дитини.

встановлення діагнозу

Діагноз «розлади аутистичного спектру» встановлюється при виявленні в поведінці та розвитку дитини симптомів аутизму. Спеціаліст, який проводить діагностику, спостерігає за дитиною, може грати або розмовляти з ним. Він також розпитує близьких дитини про те, як дитина поводиться вдома і про особливості розвитку цієї дитини з народження. Іноді фахівці можуть просити батьків заповнити анкети і опитувальники, а також проводити спеціальні діагностичні інтерв'ю з батьками. Все це допомагає у виявленні і уточненні симптомів аутизму. Але до сих пір не існує будь-яких інструментальних методів або аналізів, що дозволяють з вірогідністю 100% встановити або спростувати діагноз «аутизм». У Росії діагноз РАС, як правило, ставить лікар-психіатр, проте багато інших фахівців, що займаються дітьми, можуть або самі звернути увагу батьків на симптоми аутизму, або рекомендувати проведення обстеження у психіатра. Наявність точного діагнозу дозволяє батькам претендувати на пільги, що забезпечуються державою.

Аутизм - не провина батьків, бабусь, дідусів і тим більше самої дитини, а біологічне розлад.

Додатково при діагностиці розглядаються також часто зустрічаються при аутизмі порушення і проблеми поведінки:

1. Порушення моторики.

2. Загострена чутливість.

3. Особливості сприйняття.

4. Заподіяння шкоди самому собі.

5. Порушення почуття небезпеки.

Перераховані нижче симптоми вказані для ознайомлення. Звичайно ж, не всі вони можуть спостерігатися у дитини з аутизмом одночасно, крім того, частина симптомів зустрічається і у дітей без аутизму.

Ще раз перерахуємо основні порушення, характерні для аутизму, які дають підстави для постановки діагнозу.

Симптоми аутизму в поведінці

1. Порушення в сфері соціальної взаємодії. (В тому, як дитина спілкується з дітьми і дорослими).

2. Порушення в сфері комунікації. (В тому, як дитина розмовляє, користується жестами або виразом обличчя).

3. Порушення в поведінці (своєрідність, обмеженість і стереотипність інтересів і діяльності).

Порушення в сфері соціальної взаємодії

Порушення соціального взаємодії- найважливіші симптоми аутизму.

Часто маленька дитина з аутизмом поводиться так, ніби він налаштований «на свою хвилю», він може не проявляти інтересу до ігор інших дітей і навіть наполегливо відмовлятися від участі в загальних іграх, його буває складно зацікавити чимось, що йому пропонує дорослий, він не повторює дії, руху і звуки за дорослими.

Порушення в сфері комунікації

Порушення комунікації - також ведучий симптом аутизму. Багато дітей з аутизмом набагато пізніше інших починають говорити і можуть не використовувати жести. Замість цього вони користуються руками інших людей, підводять дорослих до тих предметів, з якими хочуть щоб дорослі щось робили.

Інші діти можуть рано починати говорити і запам'ятовувати багато слів, але не використовують їх для того, щоб спілкуватися. Наприклад, знову і знову повторюють улюблені цитати з мультфільмів та книжок або слова і фрази, почуті від інших. Часто діти з аутизмом гірше розуміють звернену до них мова. Часто також вони пізніше інших дітей починають виконувати інструкції, може здаватися, що вони не чують звернені до них слова.

Порушення в поведінці

Третя група обов'язкових для постановки діагнозу РАС симптомів - своєрідність, обмеженість і стереотипність поведінки, ігр та інтересів. Багато дітей з аутизмом грають в іграшки незвичайним чином (наприклад, вибудовують їх в ряд або розкидають), можуть часто здійснювати повторювані дії, цікавитися незвичайними предметами, дивним чином рухатися, наприклад, змахуючи руками, розгойдуючись на місці або бігаючи по колу. Прояв симптомів цієї групи дуже різноманітно.

порушення моторики

Особливості моторики не є провідними діагностичними критеріями при постановці діагнозу «аутизм». Але багато батьків і фахівці відзначають різні варіанти нерівномірності моторних навичок у дітей з РАС. Деякі діти можуть одночасно демонструвати прекрасне володіння тілом в одній області і бути дуже незручними в інший.

Особливості сприйняття - загострена чутливість

Діти з аутизмом можуть бути дуже чутливими і насилу переносити деякі відчуття: шум, музику, блимання лампочок, дотик одягу, запахи і т.п., які іншим здаються цілком комфортними по інтенсивності. Гіперчутливість може проявлятися у всіх видах відчуттів, але іноді стосується тільки якихось певних стимулів.

З цієї причини дітям з аутизмом може бути дуже важко в новій ситуації або обстановці.

Чим більше різноманітних стимулів навколо, тим більша ймовірність, що дитина не впорається з таким навантаженням і втратить контроль над собою.

Заподіяння шкоди самому собі

У деяких випадках прагнення до незвичайних відчуттів або знижена больова чутливість можуть призводити до того, що дитина сама собі завдає травми і заподіює шкоду. Це поведінка зустрічається не дуже часто, але шкода буває серйозним.

Порушення почуття небезпеки

Іноді при аутизмі буває порушено почуття небезпеки. У цьому випадку дитина може вести себе так, ніби у нього немає інстинкту самозбереження, він не розпізнає ситуації, що вимагають обережності, може прагнути до небезпеки і порушувати правила безпеки в одній і тій же ситуації знову і знову, незважаючи на отриманий раніше негативний досвід. Це поведінка теж зустрічається не дуже часто, багато дітей з аутизмом, навпаки, полохливі і тривожні. Якщо ж у дитини почуття небезпеки знижено, то за ним потрібно дуже уважно спостерігати: така поведінка може призводити до серйозних травм.

Розлади шлунково-кишкового тракту

У багатьох дітей з аутизмом зустрічаються часті розлади шлунково-кишкового тракту. Дитина згоден є надзвичайно обмежений набір продуктів, і / або у нього є підвищена чутливість до смаку їжі.

порушення сну

Багато дітей з аутизмом схильні до порушень сну. Діти можуть не розрізняти день і ніч, залишаючись однаково активними в будь-який час доби, їх може бути важко вкласти спати, вони можуть часто прокидатися вночі. Періоди сну можуть бути дуже короткими: одну-дві години. Больова чутливість у дітей з аутизмом може бути знижена і навіть сходити нанівець, а може бути, навпаки, надмірно високою. У дітей з аутизмом також зустрічаються судоми. Імовірність виникнення епілепсії як супутнього захворювання збільшується з віком.

Кiлькiсть переглядiв: 123

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.