ЗАГАРТОВУВАННЯ ДИТИНИ МОЛОДШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

Щоб дитина росла здоровою, життєрадісною, витривалою, її треба загартовувати.

На жаль, деякі батьки вважають зайвим це робити, а натомість якнайтепліше одягають дитину, оберігаючи її від найменшого хо­лоду. Але закутування, уникнення прогулянок на свіжому повітрі призводить до того, що дитина часто простуджується і хворіє.

/Files/images/fzichne_vihovannya/zakalivanie.jpg

Що ж таке загартовування?

Загартовування — це система заходів, які підвищують опірність . організму до різноманітних впливів зовнішнього середовища. Ці за­ходи сприяють виробленню в організмі здатності швидко і без шко­ди для здоров'я пристосовуватись до різких коливань температури і вологості повітря, до інтенсивного сонячного опромінення тощо.

Мистецтво загартовування полягає в поступовому звиканні до холоду, спеки, опромінення сонячними променями з тим, щоб гартувальні процедури, які застосовуються, систематично справ­ляли на дитину тільки корисний вплив.

Загартовані діти відрізняються, як правило, життєрадісністю та активністю, рідше хворіють (а якщо їх все ж спіткає хвороба, малюки значно легше переносять її), мають гарний апетит, сплять спокійним та глибоким сном.

Загартовуючи дитину, батькам необхідно пам'ятати два най­більш важливі принципи: поступовість і послідовність.

У всі пори року як добрий гартувальний засіб використову­ють повітря.

Під час повітряних ванн на шкіру діють температура і рух навколишнього повітря, а в літню пору — ще й розсіяна соняч­на енергія. Під впливом цих факторів в організмі виробляється здатність до розширення і звуження кровоносних судин залежно від потреб тепловіддачі. Усе це захищає дитину від різкого охо­лодження і простуди.

Кімнатні повітряні ванни проводять у холодну пору року, світлоповітряні (сонячно-повітряні) — влітку, надворі.

Повітряна ванна повинна супроводжуватись руховою актив­ністю малюків. Так, діти від 1 до 3 років під час приймання кім­натної повітряної ванни повинні гратися, бігати і бути тільки в тапочках і трусиках.

Під час повітряних ванн потрібно стежити за самопочуттям дитини. Про охолодження свідчить блідість шкіри, синюшний колір слизових оболонок, «мармуровий» візерунок шкіри на гру­дях, животі, стегнах, зумовлений застоєм венозної крові в поверх­невій судинній мережі. Ознакою перегрівання є почервоніння шкіри, задишка, рясний піт на обличчі, шиї та в складках шкіри.

Необхідним засобом загартовування є обов'язкові прогулянки на свіжому повітрі.

Бажано, щоб влітку прогулянки відбувалися на спеціально обладнаному майданчику, де є чистий пісок, іграшки, відерця, ку­бики. У теплу пору року дитині корисно ходити босоніж. На шкі­ру ступень впливає не тільки повітря, але й торкання до підлоги, землі, трави, тощо.

У зимову пору, як і влітку, прогулянки бажано робити на спе­ціально обладнаному майданчику, де дитина також мала б змогу активно рухатися (ліпити зі снігу грудочки, качати кулі, разом з дорослими прочищати доріжки).

Під час прогулянок треба дотримуватися основного правила: поперемінно проводити спокійні й рухливі ігри, поступово наро­щувати фізичне навантаження і так само поступово його змен­шувати.

Для загартовування дитини використовують також і воду. Способом такого загартовування можуть бути обтирання. Для дітей молодшого дошкільного віку вода на початку обтирань має бути близько 34—35 градусів тепла. Потім через кожні 2, 3, 4 дні температуру води поступово знижують до 20 градусів.

Корисною процедурою, що сприяє загартовуванню малят, є купання. Уперше купання можна починати в теплий безвітря­ний день при температурі води і повітря близько 22 градусів. Ді­тей у відкритому водоймищі можна купати з 2 років, морські ж купання рекомендовано здійснювати тільки з 3 років.

Купатися малята як молодшого дошкільного, так і більш стар­шого віку мають лише під уважним наглядом дорослих! Допус­кається перебування у воді до 10 хвилин. Перебуваючи у воді, ді­ти мають бути в постійному русі, щоб уникнути переохолодження. Необхідно стежити й за тим, щоб місце купання було безпечним.

Сонячне проміння порівняно з інтими природними фактора­ми загартовування діє найсильніше. Сонце стає для нас добрим другом, якщо ним користуватися розумно, у міру, але може завда­ти і немалої шкоди, якщо зловживати дією сонячних променів.

Сонячні ванни рекомендуються здоровим дітям, старшим від 1 року. Ці процедури вимагають великої обережності Проводи­ти сонячні ванни найзручніше на спеціально обладнаних майдан­чиках або на березі ріки чи моря. Не можна приймати їх натщесерце і раніше ніж через годину після їжі, а також не слід годувати ди­тину одразу після процедури. Найкращою порою для проведен­ня таких ванн є час між 9 та 11 годинами ранку. Сонячні ванни слід розпочинати з нетривалого перебування малюка на сонці (1—2 хвилини), поступово збільшуючи їх тривалість до 10 хви­лин (для дітей до 3-х років).

Уникайте надмірного перебування дітей на сонці! Це може призвести до того, що дитина стає слабкою, кволою, або навпаки, дратівливою, порушується її сон. При надмірному опроміненні ди­тина може отримати сонячні опіки, тепловий або сонячний удар.

Пам'ятайте, що сонячні ванни не можна робити без поперед­нього огляду вашої дитини лікарем і його дозволу на це.

У вихованні здорової дитини неможливо обійтися без фіз­культури, гімнастичних вправ. Вони мають стати супутником дитини на все життя. Гімнастичні вправи вдосконалюють нерво­ву систему, розвивають рухову та інші функції організму, під їх впливом пожвавлюється діяльність нервово-рухової та серцево-судинної систем, дихального апарата, а також поліпшується об­мін речовин.

Для дітей 2-3 років фізкультурні вправи проводяться у фор­мі гри. Такі ігри варто супроводжувати розповіддю і показом, викликаючи у дітей емоційне піднесення. Фізкультурні ігри не тільки удосконалюють рухову координацію малят, а також пози­тивно впливають на фізичний розвиток дитини: зміцнюють м'язи кінцівок, тулуба, розвивають гнучкість хребта тощо.

Щоб малюк ріс здоровим та міцним, батьки повинні приділя­ти належну увагу правильній організації системи гартувальних засобів своєї дитини. Перед тим, як почати загартовування, тре­ба порадитися з педіатром. Пам'ятайте: тільки правильне й уміле використання сонця, повітря й води дасть бажані результати для дитячого організму.

Кiлькiсть переглядiв: 2285

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.