Обережно, кліщі!

У березні починається сезон активності іксодових кліщів. Зазвичай, він триває по листопад та має протягом року два виражених піки активності - у квітні-травні та серпні-вересні. Кліщі можуть потрапити на людину у будь-який час дня і ночі, у будь-яку погоду.

Кліщі - переносники збудників вірусних та бактеріальних захворювань людей та тварин. На території України ці комахи можуть стати причиною хвороби Лайма (іксодового кліщового бореліозу), кліщового вірусного енцефаліту, туляремії у людей та піроплазмозу у собак. Безпосередньо від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

Хвороба Лайма - джерелом збудника є кліщі. Симптоми: раптове підвищення температури тіла, головний біль, червона пляма - мігруюча еритема, яка з часом зростає і може сягти до 20-30 см у діаметрі. В подальшому вражаються суглоби. Прогноз при своєчасно розпочатому лікуванні - благоприємний.

Туляремія - джерелом збудника є кліщі, гризуни, зайці, сліпні. Шляхи інфікування різноманітні: вживання сирої річної (озерної) води, укус комахи, повітряно - пильовий, харчовий, контактний. Симптоми: раптове підвищення температури тіла, слабкість, нежить, головний біль, запалення та збільшення лімфатичних вузлів.

Ку - лихоманка - зазвичай перебігає з підвищенням температури тіла до 39-40 °С, головним болем, біллю у м'язах та суглобах, запаленням легенів. Захворювання може перебігати у хронічні форми.

Живляться кліщі кров'ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко у шкіру. Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. У цей час кліщ виділяє анестезуючу рідину, яка робить укус практично безболісним, тому людина може нічого не відчувати. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт у місці укусу. Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб, і увесь цей час смоктати кров. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: у місці наявності кліща з'являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах.

Фахівці Держсанепідслужби рекомендують як вберегтися від укусів кліщів та попередити хвороби, що передаються через їхні укуси.

- Одягайтеся у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити кліщів, що повзають. Голову слід покривати головним убором.

- Під час прогулянки, по можливості оглядати себе та оточуючих через кожні 2 години, та обов'язково вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.

- Звільнити від сухої трави, гілок, хмизу місце для привалів, нічного сну на природі.

- Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів.

Якщо разом на природу брали домашнього улюбленця - його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

Можна використовувати засоби, що відлякують кліщів - репеленти. Препарати слід наносити відповідно до інструкції.

Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть вражати й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі, речах. Ці комахи можуть потрапити до житла із букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Але завдають клопоту і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), які часто залишаються не помітним для людини. Чим раніше помічений кліщ - тим легше його видалити. Із збільшенням тривалості присмоктування кліща, вірогідність зараження збільшується. Тому, коли повертаєтесь додому із лісу або парку, обов'язково огляньте себе.

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід зняти його, як можна швидше. У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо ж звернутись до лікаря немає можливості, видалення кліща проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, слід повільно його видалити разом із хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо видно, що хоботок залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

Ризик зараження на хворобу Дайма (іксодовий кліщовий бореліоз), інфекційного захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі, залежить від тривалості присмоктування кліща. Якщо комаха була на тілі менше доби - вірогідність інфікування досить мала, проте після третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду при хворобі Лайма становить від однієї до 60 діб, найчастіше - 14 діб.

Особам, яких кусав кліщ, рекомендують слідкувати за самопочуттям та щоденно вимірювати температуру тіла протягом двох тижнів. У разі будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.

Кiлькiсть переглядiв: 335

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.