Ентеробіоз

Збудниками ентеробіозу служать гостриці (латинська назва - ентеробіус) - дрібні білі круглі черв'яки, що досягають у довжину 0,5-1,2 сантиметра. Паразитують гострики в тонкому і товстому кишечнику людини.

Поширені вони повсюди, що залежить від особливостей зараження, і вражають людей різного віку, але найчастіше заражаються діти.

Самки гостриків не відкладають яєць в кишечнику, як аскариди або волосоголовці. У міру розвитку яєць у матці самки опускаються в нижні відділи товстого кишечника. Готові до відкладання яєць самки активно виповзають через задній отвір, що відбувається зазвичай у вечірній або нічний час. Яйця відкладаються гельмінтами на шкірних складках навколо заднього проходу. У відкладених яйцях містяться вже розвинені личинки, які повністю формуються через 4-6 годин.

Виповзання гостриків з кишечника супроводжується сильним свербінням в області заднього проходу, що веде до розчісування. При цьому яйця потрапляють на руки і в піднігтьові простори. З тіла вони потрапляють на постільну і натільну білизну, з якої вони розсіюються разом з пилом по кімнаті. При проковтуванні яєць відбувається нове зараження гостриками.

Гострики живуть в кишечнику людини всього 20-30 днів. Самки гинуть після відкладання яєць, а самці гинуть в кишечнику. Проте гострики часто паразитують тривалий час, особливо у дітей, завдаючи свербіж. Це пояснюється повторними зараженнями, які здійснюються занесенням дозрілих яєць в рот руками після розчісування сверблячих місць.

Ентеробіоз передається від хворої людини здоровій через забруднені яйцями гельмінта руки, різні предмети і іграшки (у дітей).

Наявність свербежу викликає підозру на ентеробіоз, але так як гострики відкладають яйця не в кишечнику і вони, як правило, у виділення не потрапляють, при лабораторному дослідженні калу яєць зазвичай не знаходять. Для знаходження яєць гостриків роблять зішкребок зі складок шкіри біля анального отвору. При інтенсивному зараженні, яке зустрічається досить часто, в калі хворого можна бачити повзаючих гостриків.

Лікування ентеробіозу повинно неодмінно супроводжуватися дотриманням суворого гігієнічного режиму. Необхідно часте миття рук з милом і щіткою перед їжею і після кожного відвідування туалету, коротка стрижка нігтів. На ніч хворій дитині надягають глухі трусики, щоб не відбувалося розсіювання яєць, що виділяються гельмінтами. Вранці постільну і натільну білизну для знищення яєць, що потрапили на неї, прасують гарячою праскою. Житлове приміщення прибирають вологим способом і провітрюють. Іграшки, якими грала хвора дитина, потрібно облити окропом. Інвентар, що використовується для прибирання приміщення (ганчірки, щітки і т. д.) також миють гарячою водою.

При дотриманні гігієнічного режиму протягом місяця можна позбутися гостриків і без медикаментозного лікування. Дитині, зараженій гостриками, на ніч щодня роблять клизмочки з кип'яченої води. При очищенні нижніх відділів кишечника від калових мас видаляються і опускаються гострики. Після цього вони вже не можуть виповзати в найближчу ніч на шкірний покрив і викликати свербіння. Поступово кількість гостриків в кишечнику зменшується.

Лікуванню потрібно піддавати одночасно всіх хворих ентеробіозі в сім'ї або дитячому колективі (і обслуговуючий персонал), так як невиліковані служать джерелом зараження для оточуючих.

Кiлькiсть переглядiв: 745

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.