Чим годують відмінників або йод у харчуванні дитини

З радістю батьки чекають, коли їх малюки наблизяться до першої навчальної сходинки і підуть до дитячого садочку. Часто батьки намагаються вибрати дитячий садок з додатковими гуртками, уроками для свого малюка. Але варто не забувати, що у погоні за знаннями наші улюблені діти часто втрачають здоров'я.

Чим і як необхідно годувати дитину, щоб вона краще навчалася?

Солодкий йод. Два «рецепти для розуму» знають усі батьки. Перший - солодкий: цукор і глюкоза. Вони стимулюють мислення. Другий рецепт — продукти з йодом.

Мікроелемент йод займає особливе місце у списку вітамінів і мінералів (мікронутрієнтів), які необхідні людині. Це пов'язане з тим, що функція йоду в організмі людини винятково важлива, а недостатність йоду може бути причиною тяжких захворювань.

У чому ж полягає важливість йоду?

У першу чергу варто сказати, що йод є структурним компонентом і активною частиною гормонів щитовидної залози, які, по суті, відповідають за вироблення і розподілення енергії у нашому організмі.

У випадку дітей, йод, а точніше гормони щитовидної залози, виконують ще кілька важливих функцій:

Ріст і розвиток скелету. Ріст і розвиток кісткової тканини, а також хрящів скелету прямо залежать від постачання організму дитини йодом. Було доведено, що на рівні кісток, гормони щитовидної залози стимулюють поділ клітин, які утворюють кісткову речовину, а також прискорюють відкладення у кістках мінералів (головним чином солі кальцію і фосфору).

• Розвиток нервової системи й інтелекту дитини, як доводять дослідження, також багато в чому залежить від гормонів щитовидної залози. Розвиток нервової тканини і таких органів як головний мозок вимагає великих енергетичних витрат. Було доведено, що гормони щитовидної залози, які містять йод, прискорюють обмін речовин і вироблення енергії на рівні головного мозку, тим самим забезпечують орган, що розвивається, енергетичними ресурсами і будівельним матеріалом.

Які хвороби можуть бути викликані недостатністю йоду у дітей?

Дефіцит йоду в організмі приводить до зниження синтезу гормонів щитовидної залози (тироксина і трийодтироніна), підвищення секреції тиреотропного гормону гіпофіза. У результаті об'єм щитовидної залози збільшується, формується зоб. Діапазон йододефіцитних захворювань широкий і залежить від віку. Найбільш шкідливу дію дефіцит йоду має на дитячий організм, оскільки він більше відчуває недостатність йоду, ніж організм дорослої людини. Це пов'язане з тим, що організм дитини, який ще розвивається, не здатен адаптуватися до недостатності йоду, як це робить організм дорослої людини. Ступінь вираження йодного дефіциту і вік дитини - фактори, що впливають на рівень ушкодження головного мозку і рівень пошкодження інтелектуальної сфери. Тому навіть нетривала недостатність йоду може стати причиною досить несприятливих наслідків для дитини. У першу чергу це стосується психічного (розумового) і моторного (рухового) розвитку.

Скільки йоду нам потрібно?

Добова потреба людини у йоді залежить від віку: дітям до 12 років необхідно 90 - 120 мкг, підліткам і дорослим - 150 мкг на день.

Звідки ми отримуємо йод?

Він, як і інші мікроелементи, потрапляє в організм людини головним чином з їжею. У звичайних продуктах харчування йоду небагато: з нашим звичним раціоном ми отримуємо тільки половину цього необхідного організму мікроелемента. Найбільше йод міститься у дарах моря: морській капусті і рибі, але ці продукти ми не вживаємо щодня. У м'ясі, річковій рибі, молочних продуктах, хлібі, овочах і фруктах вміст йоду недостатній для того, аби задовольнити добову потребу в ньому. Практично кожна людина вживає 5 - 6 г солі щодня, тому використання збагаченої йодом солі — найпростіший і найдоступніший метод профілактики йододефіцитних станів.

Основним напрямом Державної програми є масова профілактика йодного дефіциту. Україна залучена у Програму за контролем щодо йодної недостатності ЮНІСЕФ і ВООЗ. Але масова профілактика має ряд «проблем залучення», які не дозволяють повністю досягнути бажаного результату. Складність даної програми в тому, що коли людина підсолює їжу, вона може покласти одну, а може і дві щіпки солі, при цьому різниця буде рахуватися кількома добовими дозами.

Що робити, коли є недостатність йоду?

Сьогодні існують і інші можливості забезпечення організму йодом. Наприклад, застосування препаратів, які містять йод. Вони покривають дефіцит йоду в організмі, перешкоджають розвиткові йододефіцитних захворювань, попереджають розвиток зобу, який пов'язаний з недостатністю йоду в продуктах харчування; нормалізує розмір щитовидної залози у дітей, підлітків і дорослих.

Кiлькiсть переглядiв: 717

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.