ВІТАМІНИ І ЗДОРОВ'Я ВАШОЇ дитини

Відомо, що для нормальної життєдіяльності та повноцінного розвитку організму дитини необхідні вітаміни. Їжа, яку ми про­понуємо малюкові, повинна містити їх достатню кількість.

У наш час відомо більше двох десятків вітамінів. Для забез­печення дитячого організму особливо важливими є вітаміни А, Е, С, Вта групи В (В,, В2, В6, В12, РР).

Вітамін D необхідний для нормального розвитку і росту кіс­ток молодого організму. Він утворюється в шкірі під впливом дії сонячного проміння, а також вводиться в організм з їжею. Неста­ча вітаміну D може призвести дитину до захворювання на рахіт. Хвороба ця починається з підвищеної пітливості, облисіння поти­лиці, занепокоєння. Пізніше в дитини, хворої на рахіт, з'являється викривлення кісток гомілки, грудної клітки, деформація кісток черепу. Рахіт нерідко починається вже з першого року життя, але може виявитися і пізніше. Діти, що страждають на цю хворобу, значно частіше, ніж здорові, хворіють на запалення легенів та інші недуги, які протікають тяжче, а процес одужання уповільнюється.

Рахіт можливо і потрібно попередити, для цього необхідно за­безпечити дитині повноцінне харчування і систематичну консуль­тацію педіатра. Враховуючи, що в осінньо-зимовий період мож­ливість захворювання рахітом збільшується, у цей час особливо важливим для малюка є достатня для нормального розвитку кіль­кість вітаміну D.

Джерелом вітаміну D служать риб'ячий жир, вершкове мас­ло, яєчний жовток, ікра, печінка тварин. Слід зазначити, що надмірне і надто довге застосування цього вітаміну також при­зводить до хворобливих явищ: дитина втрачає апетит, у неї з'являється кволість, нудота, в кістках відкладається велика кіль­кість вапна, що порушує обмін речовин.

Вітамін Е активізує діяльність м'язів. Він міститься в рослин­них оліях (особливо соняшниковій), молоці, яєчному жовтку.

Систематично надходити з їжею до організму дитини має і вітамін С. Нестача в організмі цього вітаміну призводить до хво­робливого стану, який проявляється підвищеною стомлюваніс­тю, кровоточивістю ясен та зниженим опором організму до різ­номанітних захворювань.

Будь-яка хвороба підвищує потребу організму у вітаміні С. Ягоди, фрукти, овочі — основні джерела цього вітаміну. У вели­кій кількості вітамін С (аскорбінова кислота) міститься в лис­тяній зелені (качанна капуста, зелена цибуля, щавель, салат, смо­родина, кропива тощо). Багатими на зазначений вітамін є також фруктово-ягідні рослини: шипшина, чорна смородина, суниця, піз­ні сорти яблук, а також цитрусові культури (мандарин, апельсин, лимон, грейпфрут). В овочах (картоплі, ріпі, помідорах, редисці тощо) вітаміну С міститься менше.

Установлено, що, наприклад, чорна смородина містить в 30, а сушена шипшина в 150 разів більше вітаміну С, ніж картопля.

Слід завважити, що різноманітна кулінарна обробка призво­дить до тієї чи іншої втрати вітаміну С. Сприяє зниженню вмісту аскорбінової кислоти також подрібнення овочів та їх тривала тер­мообробка (наприклад, варіння). Так, варіння неочищених кар­топлин, занурених в гарячу воду, практично не впливає на втрату вітаміну С. Якщо ж картоплини занурити в холодну воду, а потім варити, то в результаті 25 % вітаміну втрачається. Під час варін­ня дрібно нарізаної картоплі в супі втрачається близько 50 % ві­таміну С, а при приготуванні картопляних котлет ще більше — 93-95%.

Наслідком нестачі інших важливих вітамінів є також розви­ток хворобливих станів дітей.

З метою профілактики такого явища слід забезпечити різно­манітне, повноцінне та збалансоване харчування дитини.

Вітаміни групи В (В,, В2, В6, В12, РР), важливі для нормаль­ного кровотворення та діяльності нервової системи, надходять до організму з борошном та борошняними продуктами, хрипа­ми, жовтками яєць, картоплею, квасолею, горохом, дріжджами, м'ясом. Значна кількість вітаміну В2 міститься також в молоці, молочних продуктах та житньому хлібі.

Вітамін А необхідний для здорового стану шкіри, а також для нормального зору.

Джерелом вітаміну А служать печінка тварин, вершкове масло, вершки, сметана, сир, яєчні жовтки. Зелень і деякі плоди містять каротин, що в організмі людини перетворюється на вітамін А. На­самперед це морква, помідори, абрикоси, обліпиха, зелена цибуля, шпинат, петрушка, кріп.

Отже, більшість вітамінів належить до незамінних харчових речовин, життєво необхідних органічних сполук, які так потрібні, особливо дитячому, організму. Вітаміни також корисні для малят із зниженим імунітетом, під час хвороб та для їх профілактики.

В осінньо-зимовий період в їжі, як правило, кількість необхід­них вітамінів знижена. Тому доцільно малятам давати дитячі віта­міни та вітамінні препарати, які продаються в аптеках. Правильно дібрати такий засіб, враховуючи індивідуальні особливості вашої дитини, допоможе вам кваліфікований лікар-педіатр.

Кiлькiсть переглядiв: 815

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.