ЧОМУ ДІТИ НАС НЕ ЧУЮТЬ?

«Сто разів треба повторювати», «як об стінку горохом», «поки не крикнеш - не зробить» - ці фрази впевнено займають перші рядки в хіт-параді батьківських скарг дитячого психолога.

Чому? Найголовніша помилка батьків полягає в тому, що вони намагаються давати вказівки малюкам, як маленьким дорослим. Але в «маленькій країні» діють свої закони сприйняття, які необхідно враховувати, якщо ми хочемо бути почутими.

ПОМИЛКА 1.

Відсутність зорового контакту

Малюкам доступно тільки гнучка одноканальна увага. Це означає, що мозок дитини здатний сконцентруватися тільки на одній задачі (наприклад, на будівництві тунелю зі стільців). Безглуздо дратуватися, що захоплений грою малюк вас «не чує» - він поки просто не здатний на це. Тим більше що мамині слова доносяться звідкись зверху, в той час як «справжня» життя проходить тут, під стільцями!

Робота над помилками. Перш ніж давати вказівки, необхідно переключити увагу карапуза на себе. Сядьте навпочіпки, подивіться дитині в очі (можна доторкнутися або взяти за руку). Зверніться до неї по імені: «Даша, подивися на мене», «Тьома, послухай, що я скажу» тощо. Малюка старше 3,5 корисно попросити повторити, що він почув. Завдання, які видаєш сам собі, виконувати набагато приємніше.

ПОМИЛКА 2.

Прохання, що складаються з декількох

«Зніми валянки, вимий руки і за стіл», - на наш погляд, прохання дуже просте. А от для дитини молодше 3,5-4 років це досить складний алгоритм. Спробуй запам'ятати послідовність, нічого не пропустивши! Ось малюк і «застряє» в передпокої.

Робота над помилками. Розбивайте складну задачу на прості. Видавайте дитині тільки одне коротке завдання, наприклад: «Зніми валянки». До наступного переходите, коли вказівка ​​№1 буде виконано.

ПОМИЛКА 3.

«Непрямі» вказівки

Наприклад: «Ти ще довго будеш сидіти в бруді?», «Тобі що, подобається ходити з липкими руками?». «Малюки розуміють все буквально, - каже психолог. - Здогадатися, що в маминому питанні укладено керівництво до дії, їм поки важкувато».

Робота над помилками. Варто пам'ятати, що дитина ще тільки освоює рідну мову. Тому всі прохання повинні звучати так, щоб їх можна було зрозуміти однозначно.

ПОМИЛКА 4.

Багатослівність.

«Саша, скільки разів тобі можна говорити, що не стрибай з крісла на диван! Ти вже забув, як розквасив ніс, хочеш звалитися ще раз? .. тощо.». «Зрозуміло, що у одного з батьків, який видає «фразу», що називається, «накипіло» і він хоче якось припинити небезпечну поведінку дитини, - каже психолог. - Але вислуховуючи довгу нотацію, дитина тільки плутається в словах і забуває, про що, власне, йдеться ».

Робота над помилками. Не варто нагадувати дитині «минулі» гріхи. Не потрібно лякати прийдешніми неприємностями. Малюк живе «тут і зараз», тому спроба вплинути на нього довгими поясненнями безглузда. Найкраще в такий момент сказати коротко: «Стрибати з крісла не можна, це небезпечно». Після цього можна перетворити ситуацію в жарт - наприклад, зняти пустуна з крісла і покружляти, пограти в літачки. Або переключити увагу - наприклад, запропонувати позмагатися, хто краще перестрибне через розкладені на килимі листки паперу. Одним словом, знайти більш безпечний вихід для енергії, що переповнює малюка. І найголовніше правило - якщо не можете змінити поведінку дитини, міняйте обставини, які провокують небезпечну поведінку. Наприклад, перенесіть крісло в іншу кімнату.

ПОМИЛКА 5.

Крик

Дитина попросить вибачення, скаже, що все почула і зрозуміла. Насправді вона не почула - не до того було. Головною метою було - уникнути покарання. Крім того, крик викликає тривогу, страх. А страх знижує здатність мислити. «Згадайте, як ви самі себе почуваєте, якщо з вами на підвищених тонах розмовляє хтось значущий, наприклад начальник, - радить психолог. - Напевно буває відчуття, що губитесь, як ніби «дурнішаєте»? Те ж саме відбувається і з дитиною ».

Робота над помилками. Кращий спосіб утримати емоції під контролем - бути послідовними. Якщо дитина зрозуміє, що немає способу випросити годинне сидіння перед телевізором, вона перестане ігнорувати прохання вимкнути мультики.

ПОМИЛКА 6.

Очікування негайної зміни поведінки

Американський педагог Мері Бадд Роу в ході експериментів виявила, що діти сприймають сказане не так швидко, як дорослі, а із затримкою в кілька секунд. У тому числі й тому, що довільна увага (тобто вміння зусиллям волі відволікатися від цікавого на користь необхідного) повністю формується у малюка тільки до 6-7 років. Це означає, що швидко переключатися з того, що цікаво йому (наприклад, возити по підлозі табуретки) на те, що «цікаво» вам (одягнутися і відправитися в поліклініку) дитина молодше шести років просто не зможе.

Робота над помилками. Давайте малюкові «тимчасовий» запас. Наприклад, вам пора додому, а малюк ніяк не може відірватися від гри. Домовтеся з ним, скільки разів він зможе з'їхати з гірки перед відходом додому, тоді ваше прохання напевно буде почуте. Варіант: якщо карапуз «не чує», що пора залишити машинки і піти обідати, - запропонуйте машинкам позмагатися - хто швидше доїде до кухні і т. п.

ПОМИЛКА 7.

Метод «заїждженої пластинки»

Поганий для дитини, тому що вона не звикає до самостійності. «Мама в цей раз не нагадала, що треба вимити руки після туалету, значить, їх мити не обов'язково». Поганий для мами, тому що навіть найтерплячіша людина, змушена постійно бути «платівкою», виснажується і може одного разу через дрібницю зірватися на малюка - накричати або відшльопати.

Робота над помилками. У дітей дуже розвинена зорова пам'ять, тому для освоєння режимних моментів дуже ефективно працюють картинки-нагадувалки. Наприклад, у півтора-два роки малюк вже здатний засвоїти, що треба мити руки в трьох випадках: перед їжею, після «походу» на горщик і після прогулянки. Повісьте у ванній і в передпокої яскраві картинки, присвячені цим трьом ситуаціям. Кожне миття рук дитина охоче відзначатиме яскравим кружечком або хрестиком.

ПОМИЛКА 8.

Прохання - «заперечення»

«Не лізь в калюжу!», «Не гримай дверима!»

Дитяче сприйняття «пропускає» частку «не», і малюк сприймає батьківську заборону як привабливу пропозицію.

Робота над помилками. Запропонуйте цікаву альтернативу. Наприклад: «Давай спробуємо обійти калюжу з цього вузького бордюрчика» або «Зможеш закрити двері, щоб ніхто не почув?»

ПОМИЛКА 9.

Постійне смикання

«Як правило, раз у раз обсмикують дітей тривожні мами, які відчувають постійний страх за малюка і справляються з цим страхом за допомогою гіперопіки, - вважає психолог. - "Не наступи в бруд", "Обережно, поріг", "Стій, там собака" - і так цілий день ». У якийсь момент втомлена від тиску дитина починає сприймати мамину мову просто як «фон».

Робота над помилками. Спробуйте порахувати, скільки разів за годину (наприклад, за прогулянку), ви робите дитині зауваження. Які з цих зауважень цілком можна було б і не робити? Не обсмикуйте її з будь-якого приводу, а намагайтеся бути поруч, коли малюк активний. Залазьте разом з ним на гірку, сходіть за компанію подивитися, що там лежить у кущах, разом подивіться на собаку. Маля обов'язково «скопіює» ваше безпечне поводження.

ПОМИЛКА 10.

Невміння чути дитину

Буває, що мама і дитина проводять удвох цілий день, але складно сказати, що вони довго були разом. Наприклад, малюк хоче розповісти мамі щось, з його точки зору, дуже важливе про знайдений в пісочниці камінчик. Але мама захоплена розмовою з подругою: "Почекай!" Або по дорозі в магазин карапуз щось захоплено розповідає, мама неуважно киває головою, занурена в свої думки.

Робота над помилками. Дитина вчиться у нас усього, в тому числі і мистецтву комунікації. Не так важливо, скільки часу ви проводите з малюком, важливіше, як ви його проводите. Спробуйте на годину-дві повністю зануритися в гру, зосередившись лише на спілкуванні з малюком. Він напевно «насититься» увагою і захоче пограти самостійно, залишивши вам час і на розмову з подругою, і на роздуми. А ось дитина, з якою проводять цілий день «поруч, але не разом», звикає «випрошувати» увагу за допомогою пустощів.

Навчити інших!

Як вказати малюкові на помилки, не перетворившись на «пилку»? Можна делегувати йому повноваження «старшого». Перший етап навчання чому-небудь - наприклад, вмінню правильно переходити дорогу або користуватися виделкою - повинні пройти «дублери» малюка - його улюблені іграшки. Ваше завдання за допомогою дитини дати іграшкам докладні інструкції: «наколюють шматочки котлети? Опусти вилочку зубцями вниз. А щоб донести до рота пюре, поверни вилку донизу».

Кiлькiсть переглядiв: 649

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.