АДАПТАЦІЯ

Адаптація - це пристосування організму до нових обставин, а для дитини дитячий садок є новим, незвіданим простором.

До 2 - 3 років у дитини немає досвіду спілкування з однолітками. У цьому віці дорослі є для дитини і партнером по грі, і прикладом для наслідування, і задовольняють її потребу в увазі та співпраці. Однолітки цього ще не можуть, оскільки самі цього потребують. Тому дитина не може швидко адаптуватися до дитячого садка, тому що сильно прив'язана до матері і її зникнення викликає бурхливий протест малюка, особливо якщо дитина емоційно чутлива.

Середній строк адаптації становить:

- у яслах -7-10 днів;

- в дитячому садку в 3 роки - 2 - 3 тижні;

- у старшому дошкільному віці - 1 місяць.

Кожна дитина по - різному реагує на нову ситуацію, але є загальні ознаки.

Завжди нелегко звикають до дитячого садка єдині в сім'ї діти, особливо надто опікувані, залежні від матері, невпевнені в собі. Також причиною, що ускладнює адаптацію, є конфлікти в родині, тому що діти засвоюють негативні риси поведінки батьків і це ускладнює їх відносини з однолітками.

Процес адаптації дитини до дитячого садка, крім визначеної тривалості в часі, яка є різною для кожної дитини, має кілька основних етапів:

1. «Шторм» - у відповідь на комплекс нових впливів всі системи організму дитини відповідають бурхливою реакцією і значним напруженням. Підвищуються збудливість, тривожність, можливо підвищення агресії або відходження у себе. Погані сон, апетит, настрій. Фізіологічна і психологічна «буря» триває від 2 - 3 днів до 1 - 2 місяців.

Що в цей час відбувається з дитиною? Вона плаче, кричить, влаштовує істерики, варто тільки мамі від неї відійти, спокійний сон стає тривожним, апетит погіршується або зникає взагалі, мова стає невиразною, дитина перестає правильно вимовляти слова, звуки, може почати відповідати замість фраз односкладовими словами.

2. «Вщухає Шторм» - період нестабільного пристосування, коли дитячий організм шукає оптимальні варіанти реакції на зовнішні фактори. Дитина продовжує придивлятися до нового оточення, намагається долучитися до спільної діяльності інших дітей, стає більш активною, зацікавленою, врівноваженою. Цей період триває від 1 тижня до 2 - 3 місяців.

Що в цей час відбувається з дитиною? Дитина бачить, що нове оточення не агресивне, не небезпечне, а дуже навіть цікаве і пробує з ним подружитися. Оскільки дитина поступово заспокоюється, то до неї повертається колишній сон і апетит, засвоївши циклічність прощань і зустрічей з мамою, дитина спокійніше переживає розставання з нею, вщухають істерики.

3. «Штиль» - період відносно стабільного пристосування. Організм знаходить найбільш сприятливі варіанти реагування на нові умови життя, режим дня, спілкування.

У цей період дитина починає активно засвоювати нову інформацію, встановлювати контакти, брати реальну участь у заняттях.

Також в цей період зменшується захворюваність, стабілізуються сон, апетит, настрій. Цей період триває від 2 - 3 тижнів до півроку.

Кiлькiсть переглядiв: 822

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.