ЯК ОРГАНІЗУВАТИ ВЕСЕЛУ ТА ПІЗНАВАЛЬНУ ПРОГУЛЯНКУ

Чудово, що вам спало на думку таке рішення. Насправді, скільки можна ти­нятися вулицями або сидіти у дворовій пісочниці?! Кожна прогулянка може ста­ти пізнавальним квестом. Немає нічого неможливого. Якщо ви вирішили почати гуляти по-новому, то вам треба відразу ж запам'ятати декілька правил хорошої прогулянки.

УСЕ СЛІД РЕТЕЛЬНО ПІДГОТУВАТИ

За сьогоднішнього дефіциту часу в дорослих витрачати його на підготовку прогулянки іноді просто немає жодної можливості. Проте це не біда. Сьогодні є інтернет. Ви виріши­ли, що сьогодні ваша прогулянка буде присвячена вивченню дерев? Добре. Усе, що вам знадобиться, — це відкрити інтер­нет і знайти картинки з видами дерев, які ростуть у вашій міс­цевості. Роздруковуємо картинки. Перше завдання готове. Нехай дитина (можна з вашою допомогою) знайде їх навко­ло. Тепер вона знає назви цих дерев. Можна визначити, чим відрізняється листя на цих рослинах. Якщо прогулянка від­бувається влітку, розглядаємо листочки на кожному дереві, їх можна сфотографувати або замалювати. А восени можна зібрати листочки під деревами і вдома зробити гарний гер­барій. І ще одне цікаве завдання. На кожному дереві є плоди. Наприклад, яблука на яблуні, сережки на березі, каштани на каштані, шишки на ялинці тощо. Беріть кошик і вирушайте на пошуки. І знову розповідайте, вивчайте, запам'ятовуйте.

Не хочете про де­рева? Тоді роздивіть­ся навкруги. Якщо ви живете в місті, то можна постежити, як зводять будинки, як їздить міський тран­спорт, як працює фон­тан і ще багато чого цікавого і незвичай­ного. Адже для ма­люка пригодою може стати що завгодно — від прогулянки на трамваї до походу до телевежі або цікавого пам'ятника.

ІНФОРМАЦІЯ МАЄ БУТИ ПРОСТОЮ І ЗРОЗУМІЛОЮ ДЛЯ ДИТИНИ

Пізнавальна прогулянка передбачає, що ди­тина на ній дізнається щось нове і цікаве. Але не треба намагатися завантажити малюка ве­ликою кількістю інформації. Поміркуйте самі: хто ж витримає зміну вражень і при цьому ще потік інформації, який виходить від дорослого? Мінімум цікавих фактів, максимум зорових вра­жень—такий принцип прогулянки з дошкільнятами, якщо ви хочете, щоб ма­люк був зацікавлений і активний. На поли­цях книжкових магазинів є чимало дитячих енциклопедій, у яких зрозумілою для дітей мо­вою пояснюються прості факти зі світу тва­рин, рослин, машин тощо. Не треба цитувати енциклопедичні словники для академіків.

РОЗШИРЮЙТЕ СВІТОГЛЯД ДИТИНИ

Нехай кожна прогулянка буде не схожа на по­передню. Намагайтеся охопити різні сторони на­вколишнього світу. Знання з географії, ботаніки, астрономії, зоології, хімії, фізики — привчайте малюка потроху цікавитися тим, що він бачить навкруги, ставити запитання і вислуховувати відповіді на них. До речі, саме дитячі запитання і скажуть вам про те, цікаво дитині чи ні на вашій прогулянці. Немає запитань — немає й інтересу.

ПАМЯТАЙТЕ, ЩО ВСІ ДІТИ ЛЮБЛЯТЬ КАЗКУ

І казкових героїв теж. То чом би вам не придумати якусь казкову історію або легенду, яка і зробить прогулянку не­звичайною? Можете використати улюблених казкових героїв малюка або придумати нових саме для цієї про­гулянки. Не забувайте, що в інтернеті і в книгах ви легко знайдете чудові дитячі вірші з потрібної теми. Можете взяти із собою на прогулянку іграшку, яка рап­том оживе і заговорить, проведе екскурсію і загадає загад­ки, які, до речі, теж можна заготувати заздалегідь. Додайте у вашу прогулянку чарівництва. Наприклад, якийсь пред­мет може з'явитися таємничим чином — раптом опинити­ся під подушкою або в кишені малюка. Використайте спец­ефекти. Сода, яку ви поллєте оцтом, зазвичай, викликає фурор серед малюків. Пара від сухого спирту або кристали марганцю, непомітно кинуті в склянку з водою, виклика­ють бурхливий захват. (Не забувайте про правила безпеки під час виконання чаклунства!) Якщо хочете, можете скористатися «чарівною палич­кою», «кепкою-невидимкою» або «черевиками-скороходами». Діти щиро вірять у дивовижні перетворення. Малю­кам їх дуже бракує.

ПРОГУЛЯНКА НЕ МАЄ БУТИ ЗАНАДТО ДОВГОЮ І СТОМЛИВОЮ

Ще раз продумайте все так, щоб урахувати можливості дити­ни. Хтось із малюків готовий іти дуже довго навіть пересіченою місцевістю. А в когось запал закінчується дуже скоро, і тоді вра­ження від прогулянки виявиться не найпрекраснішим. Які вже тут враження, якщо ноги втомилися і вже нічого не хочеться? Тому розпочинайте з нетривалої прогулянки, поступово збільшуючи час. Передбачте місця для «привалу». Розрахуйте час, урахуйте, що вам ще знадобиться якась кількість часу на повернення назад. Продумайте транспортні маршрути і поцікавтеся прогнозом пого­ди. Потурбуйтеся про те, щоб взуття й одяг малюка були зручними і відповідали погоді.

ПРИХОПІТЬ ЩО-НЕБУДЬ СМАЧНЕНЬКЕ

Це важливо, оскільки діти на свіжому повітрі добре їдять. Апетит раптом прокидається, і треба хоч з-під землі дістати печиво або сік. Придбайте невеликий рюкзак і складайте в нього «стратегічний запас». У «поході» смачними виявляються найпростіші сухарі, приготовані з батона, сушки або шматочки хліба. А ось голодний малюк не буде ра­дий жодним сюрпризам і відкриттям.

СЮРПРИЗ, СЮРПРИЗ!

Захоплива прогулянка передбачає, що в ній обов'язково буде якийсь сюрприз, секрет, несподіваний момент. Наприклад, можна під час прогулянки долати «труднощі» і «небезпеки», а в кінці знайти «скарб». Або, наприклад, домовитися з кимось зі знайомих, кому ма­люк точно зрадіє, і він «раптом» зустрінеться вам дорогою.

НЕ ЗАБУДЬТЕ ФОТОАПАРАТ АБО ВІДЕОКАМЕРУ

Такі моменти завжди хочеться зберегти в пам'яті. Та й малюк із задоволенням згадуватиме про цікаві прогулянки, розглядаючи кадри. Для нього важливе те, що він бачив на прогулянках, а для вас — його здивоване або захоплене обличчя.

Кiлькiсть переглядiв: 934

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.