Чи буває ялинка небезпечною?

Уже зовсім скоро Новий рік. Дітлахи з особливим нетерпінням чекають на чарівне свято. Адже наприкінці грудня святковий настрій відчувається на кожному кроці: вдома, у дитсадку, у вітринах магазинів виблискують яскравими кульками пухнасті ялинки, мерехтять різнокольоровими вогниками гірлянди. Зимові свята – це пора не лише веселих розваг, подарунків, а й підвищеного ризику. Яка небезпека криється в новорічних прикрасах, штучних ялинках, карнавальних костюмах та масках? Чим вони можуть загрожувати здоров’ю малюків? Як запобігти біді?

Ялинкові прикраси

Чим саме можуть зашкодити ма­люкам ялинкові прикраси?Нині дорослі, аби вбе­регти дітей від травмування скляними іграшками, віддають перевагу пластиковим. Але в пластику, особливо китайського виробництва, може критися небезпека часом навіть більша, ніж поріз склом. Начинкою у китайських іграшках є фенол, свинець і токсичні пластмаси.

Фенол — основа для виготовлення будь-якого пластику — це кислота, яка в чистому вигляді є дуже ток­сичною речовиною і при потрап­лянні на шкіру викликає сильні опіки. Якщо ж іграшка містить у своєму складі понаднормо­ву концентрацію фенолу, при контакті зі шкірою малечі вона відразу починає її подразню­вати. Як наслідок — у дити­ни може виникнути алергія, бронхіальна астма чи навіть екзема. Проникаючи через шкіру в організм, ця речовина вражає нервову систему.

Фарба, якою розмальовують ялинкові прикраси, може мати підвищений вміст свинцю. Цей метал негативно діє на центральну нервову систему ди­тини, а потрапляючи у великих кількостях в орга­нізм малюка, може призвести до паралічу. Навіть незначні його дози викликають у дітей безпричинну агресію та згубно впливають на інтелект.

Токсичні речовини, які містяться у дешевій пластмасі, зокрема китайській, проникають через дихальні шляхи у кров, як наслідок — погіршення діяльності нирок і печінки дитини.

Сьогодні обов'язко­вим є маркування виробів. Споживачі повинні мати чітку та адекватну інформацію про те, що вони збираються придбати. Маркування — це на­ціональний знак відповіднос­ті та ідентифікаційний номер уповноваженого органу згідно з державним реєстром таких органів. Повідомлення на мар­куванні має легко читатися, бути чітким, зрозумілим і не змиватися. Маркування повин­но містити такі складові:

1. Товарний знак та (або) назву ви­робника чи уповноваженої ним особи — резидента України, чи особи, що відповідає за вве­дення іграшок в обіг у тому разі, якщо виробник чи уповноважена ним особа не здійснюють діяльності на території України.

2. Адреси названих вище суб'єктів підпри­ємницької діяльності.

Маркування та оформлення супровідної документації здійснюється державною мовою.

На певних іграшках має зазначатися попереджувальна інформація про ступінь ризику, пов'язаний з їх експлуатацією, та способи його уникнення. Якщов маркуванні відсутнє слово "іграшка", таку продукцію краще тримати подалі від дітей.

Визначити "на око", безпечний перед вами то­вар чи ні, складно навіть для фахівців. Тому дбай­ливі педагоги та батьки, аби уникнути біди мають вимагати у продавця сертифікат.

Корисні поради щодо вибору новорічних прикрас

1. Краще не купувати прикраси на стихійних рин­ках. Продукція невідомого виробника може бути небезпечною: від гострих кутів виробу до миш'яку у його складі.

2. Не варто економити на новорічній продукції. Краще заплатити більше, але бути впевненим у якості та безпечності товару.

3. Проведіть по іграшці рукою: якщо блискітки чи фарба осипаються та лишаються на руці — краще зробити інший вибір. Це може стано­вити особливу небезпеку для здоров'я і навіть життя дитини у разі, якщо вона візьме таку іграшку до рук чи до рота і в її організм по­траплять токсичні речовини.

4. Хімічний склад прикраси неможливо визна­чити відразу на місці продажу. В такому разі застереження одне: використовуйте прикрасу тільки за призначенням. Не варто дозволяти дитині з нею гратися.

5. Якщо прикраса має надмірно яскравий колір або неприємний запах — це може означати, що при її виготовленні була засто­сована дешева і ймовірно токсична фарба.

6. Обережно ставтеся і до м'якої пластмаси з неприємним запа­хом, оскільки це може свідчити про вміст у ній шкідливих речовин.

Штучні ялинки

Яке ж Новорічне свято без вічнозеле­ної лісові красуні? Вибору штучної ялинки також треба приділити особливу увагу.

Вони повинні мати санітарно-епідеміологічний висновок Міністерства охорони здоров'я. Перед покупкою попросіть продавця показати вам цей документ, адже штучна ялинка знаходитиметься в оселі не один рік. Перш ніж купувати ялинку, якою б гарною і прийнятною за ціною вона не була, обов'язково поцікавтеся у продавця, з якого матеріалу вона виготовлена. Наприклад, поліпропілен — це полімер, який не ви­діляє токсичних речовин, з нього ще виготовляють тару для пакування продуктів харчування. Полівініл­хлорид — пластик, що виготовляється з невіднов­них нафтових ресурсів. Якщо деревце з цього ма­теріалу стоїть у приміщенні недовго і діти не мають можливості запхати його гілочку до рота — безпосе­редньої загрози їхньому здоров'ю немає. Але лише за умови, що вміст свинцю в ялинці не перевищує норми. Тож, обов'язково вимагайте у продавця сер­тифікат або епідеміологічний висновок МОЗ.

Якщо ялинка має неприємний запах, сподіватися на те, що він "вивітриться", не варто. Це може бути сигналом наявності токсичних речовин у матеріа­лі, з якого її зроблено. У будь-якому разі не варто ставити штучну ялинку у кімнаті, де дитина спить чи проводить багато часу.

Новорічні костюми та маски

Карнавальні костюми та маски також можуть бути небезпечними для дитячого здоров'я. Купуючи карнавальний костюм, насамперед вар­то звернути увагу на те, чи не виготовлений він з небезпечного, займистого матеріалу. Кар­навальні костюми, які впритул приляга­ють до тіла, сертифікуються так само як одяг і мають такі ж вимоги до якості тканини. Карнавальна маска має бути пожежобезпечною та симетричною, отвори для очей, носа, рота повинні розміщуватися на ній так, щоб дитина могла добре бачити і не задихалася, коли вдягне її. Зверніть увагу на запах та ко­лір костюма і маски, якщо за­пах здався вам неприємним, а колір неприродно яскравим, кра­ще не купувати такий товар.

Тож убезпечте себе та своїх дітей від неякісних, шкідливих для здоров'я новорічних атрибутів — купуйте сертифіковані та марковані товари. І нехай зимові свята приносять вам і малюкам тільки позитивні емоції.

Кiлькiсть переглядiв: 452

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.